Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Filtre do vysávačov Hepa
Medzi ponukami nájdeme mnoho filtrov do vysávačov. K dispozícii sú pôvodné verzie, napr. Electrolux alebo Zelmer , a náhrady. Prvým typom sú náhradné diely vytvorené oficiálnymi výrobcami vysávača, ktorý máme. Ich kúpa je často spojená s vyššou cenou. Pre istotu a garanciu správnej prevádzky sa však oplatí zvážiť kúpu originálneho filtra. Náhrady však nie sú horšie - mnohí používatelia oceňujú ich fungovanie aj v prípade bezvreckových vysávačov.
Aké filtre do priemyselných vysávačov kúpiť?
Filtre do vysávačov sa delia na tie, ktoré sú určené na použitie s domácimi spotrebičmi a priemyselné. Oplatí sa pozrieť na druhý typ – najmä keď pracujeme s priemyselnými vysávačmi. Pri kúpe filtra do profesionálneho zariadenia by sme mali venovať pozornosť jeho schopnostiam. Nájdeme filtre triedy M, L a H. Prvý typ odstraňuje minerálne prachy – zo spracovania omietok, betónu či sadry. Verzie L pohlcujú prach prítomný v spoločnostiach vyrábajúcich nábytok. Filtre triedy H fungujú dobre pri zachytávaní toxických častíc, ktoré môžu byť nebezpečné.
Ako vybrať filter do bezvreckového vysávača?
Kúpa dokonalého filtra pre bezvreckový vysávač by mala byť založená na znalosti modelu zariadenia, ktoré máte. Ak máme doma vodný vysávač, mali by sme zvážiť kúpu vodného filtra. Výrobcovia takýchto vysávačov často vybavujú svoje produkty dvomi filtrami – spomínaným vodným a ochranným filtrom motora. Preto sa oplatí obe časti vymeniť. V bezvreckových vysávačoch nájdeme aj umývateľné filtre EPA alebo HEPA, ktoré sú často založené na cyklónovej štruktúre, teda zachytávajú nečistoty do vyhradenej nádoby, nie vrecka.
Ako funguje filter vysávača?
Filtre vysávača majú niekoľko funkcií – nielenže pohlcujú prach, peľ a roztoče zo vzduchu, ktorý vychádza z vysávača. Filter je určený na ochranu motora vysávača pred nečistotami a zvyšuje jeho účinnosť.
Vysávač nasáva vzduch spolu s nečistotami – omrvinky, vlasy, piesok, prach. Odpad ide do vrecka alebo nádoby a vzduch prechádzajúci cez filter sa vyčistí od najmenších nečistôt a potom sa vytlačí von. Filter vysávača je preto nevyhnutný, aby bolo čistenie týmto zariadením možné a zmysluplné.
Typy filtrov vysávača
Filtre do vysávačov sa delia na vstupné a výstupné. Prvé chránia motor pred nečistotami nasatými do zariadenia. Výfukové filtre sú zodpovedné za pohlcovanie peľu a častíc, aby sa nedostali späť von.
Filtre do bezvreckového vysávača - z dôvodu odlišnej konštrukcie prístroja sa používajú špeciálne typy HEPA a EPA filtrov .
Špongiové / penové filtre - to sú filtre najčastejšie inštalované do vodných vysávačov. Sú umývateľné, takže z nich ľahko odstránite nečistoty a po vysušení ich vložíte späť do vysávača.
HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) je najpokročilejší a najúčinnejší filter vysávača. Filtre zo sklenených vlákien zachytia 95 až 99,95 % látok znečisťujúcich ovzdušie. Odporúčajú sa najmä do vysávačov v domácnostiach alergikov a astmatikov.
HEPA filtre sú rozdelené do tried kvôli účinnosti zachytávania častíc rôznych veľkostí zo vzduchu:
- HEPA H14 - je najúčinnejší filter vysávača, ktorý zachytí 99,995 % (celková účinnosť filtrácie) a 99,975 % (lokálna účinnosť) všetkých škodlivín zo vzduchu;
- HEPA H13 - účinnosť tohto filtra je 99,95%.
Medzi malými domácimi spotrebičmi nájdeme aj EPA (Efficiency Particulate Air) filtre, ktoré sa pred rokom 2010 označovali ako HEPA, no po zavedení nových noriem muselo dôjsť k zmene nomenklatúry. EPA filtre majú o niečo nižšiu účinnosť ako HEPA H13 a HEPA H14.