Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Robotické vysávače
- Mamibot
Robotické vysávače - Mamibot
Upratovací robot je návrh pre ľudí, ktorí nemajú čas upratovať. Malé zariadenie prejde skúškou vo veľkých aj menších domoch a bytoch. Pri kúpe čistiacej techniky by sme si mali všímať viacero technických parametrov. Poďme sa pozrieť na kapacitu nádoby na prach – čím väčšia, tým lepšia. Nájdeme modely s 3 l nádobou . Dôležitý je aj čas bezdrôtovej práce. Dobrou voľbou bude verzia s dobou chodu nad 200 minút – hodí sa najmä vo veľkých priestoroch. Okrem toho zvážte nákup robota so špeciálnym softvérom.
Čistiaci robot je zariadenie, ktoré môže mať veľa užitočných možností čistenia. Venujme pozornosť:
- mopovanie ,
- vysávanie ,
- umývanie okien ,
- leštenie ,
- intenzívne čistenie ,
- čistenie škvŕn (SPOT) .
Utieranie a vysávanie je skvelá kombinácia funkčnosti, ktorá umožňuje komplexné odstránenie nečistôt. Venujme pozornosť aj lešteným verziám, ktoré umožňujú udržať podlahy vo výbornej kvalite. Užitočné môže byť aj intenzívne čistenie, ako aj bodové čistenie. Nájdeme aj modely, ktoré umožňujú čistenie okien.
Robotický vysávač je multifunkčné zariadenie. Na trhu je množstvo verzií, ktoré sú plné doplnkových možností výrazne rozširujúcich možnosti výbavy. Za pozornosť stojí funkcia extrémne presného vákuového odsávania. Pozrime sa aj na virtuálnu stenu a lampáš – možnosti na obmedzenie manévrovacieho priestoru zariadenia, umožňujúce upratovanie len v na to určených miestnostiach alebo zónach. Mnoho zariadení sa tiež pripája k iným zariadeniam pomocou Wi-Fi. Ak nám záleží na veľmi dôkladnom čistení, kúpme si vybavenie s možnosťou prítlaku hlavy.Takéto zariadenie by však malo mať možnosť programovania prevádzky. Je to dobrý spôsob, ako presne určiť, kde sa má robot objaviť. Venujme pozornosť aj ďalším funkciám. Skvelým riešením môže byť automatické vyprázdňovanie nádoby – vďaka tomu nebudeme musieť pamätať na pravidelné čistenie zariadenia. Dobrou voľbou bude aj robot s diaľkovým ovládaním a automatickým vypnutím návratom do nabíjacej stanice.
Čistiace a umývacie roboty - užitočné zariadenie v boji proti nečistotám
Čistiace roboty sú zariadenia, ktoré sa čoraz častejšie starajú o čistotu v našich domácnostiach. Neobmedzujú sa však len na vysávanie, pretože väčšina modelov ponúka aj funkciu utierania podlahy. Čistiaci robot je teda funkčným a pohodlným zariadením. Výber správneho programu vám umožní vytrieť podlahy v celom byte a my sa v tom čase budeme môcť venovať iným povinnostiam. Čas, ktorý by sme venovali ručnému umývaniu podláh, sa dá využiť aj inak, napríklad prípravou večere alebo len relaxom.
Upratovací robot s mopom nie je nič iné ako obyčajný robot s funkciou mopovania. Svojím tvarom sa výrazne líši od vysávača. Zariadenie je okrúhle a zvyčajne nízke, takže dokáže vyčistiť priestor pod nábytkom alebo posteľami. Súprava s čistiacim robotom s funkciou mapovania obsahuje špeciálnu handričku zo savého materiálu, na ktorej sa zachytáva prach a nečistoty, a nádobu na vodu s umývacím prostriedkom.
Ako funguje mopovací robot?
Vysávací a umývací robot môže spravidla fungovať v dvoch režimoch čerpania. Prvý umožňuje suché čistenie podlahy, čo znamená, že zariadenie sa pohybuje dopredu a leští podlahu. Tento režim odstraňuje všetok prach a prach. Druhým režimom je samozrejme mokré utieranie podlahy. Tu sa používa už spomínaná handrička a robot sa pohybuje dopredu a dozadu a napodobňuje pohyb ľudských rúk pri umývaní podlahy. Na konštrukcii je veľa senzorov, vďaka ktorým sa dokáže efektívne vyhýbať prekážkam, takže na prácu náradia nemusíme dohliadať.
Výrobcovia vybavujú zariadenia tohto typu aj senzormi na zisťovanie porúch, takže sa nemusíme báť, že by robotický mop spadol zo schodov. Účinnosť umývacieho robota závisí od jeho triedy. Najúčinnejšie zariadenia v jednom čistiacom cykle dokážu vyčistiť viac ako 130 metrov štvorcových plochy.
Ako sa ovláda mopovací robot?
Hlavnou myšlienkou čistiaceho robota s funkciou umývania je automatické čistenie podlahy bez akéhokoľvek zásahu užívateľa. Toto zariadenie však nie je vždy sebestačné. Niekedy to musíte riadiť. Upratovací robot s mopom má zvyčajne príslušné tlačidlá, zvyčajne dotykové, ktoré sú umiestnené na kryte zariadenia. Väčšinou ide o tlačidlá, ktoré aktivujú najdôležitejšie funkcie zariadenia. S ich pomocou dokážeme určiť dráhu mopu zariadenia: či bude jazdiť v priamych líniách alebo v kruhu. Viac možností ovládania a čistenia je k dispozícii na diaľkovom ovládači, ktorý je súčasťou súpravy. K dispozícii je aj funkcia manuálneho ovládania čistiaceho robota.
Ak chceme, aby zariadenie vyčistilo konkrétny úsek podlahy, stačí, aby sme ho sami ovládali. Najpokročilejšie čistiace roboty disponujú aj špeciálnymi mobilnými aplikáciami, kde si môžete označiť alebo vylúčiť jednotlivé oblasti, ktoré robot má alebo nemá čistiť. Tam si môžete nastaviť automatické čistenie, vďaka ktorému sa robot zapne v určitom čase.
Ako sú poháňané čistiace roboty? Ako ich naložiť?
Všetky čistiace roboty sú napájané batériami a práve ich kapacita rozhoduje o tom, ako dlho bude robot upratovať miesto nášho bydliska. Čím väčšia batéria, tým lepšie. To je zároveň základný parameter, na ktorý by sme si mali dať pozor pri kúpe zariadenia. Robot na vysávanie a čistenie podláh by mal byť schopný pracovať aspoň pol hodiny. To je úplne základná hodnota, ktorú možno v zariadeniach tohto typu nájsť. Počas tejto doby bude robot na mokré čistenie schopný vyčistiť veľkú miestnosť alebo niekoľko menších.
Samozrejme, je dobré, aby bol pracovný čas na jedno nabitie čo najdlhší. Nabíjanie prebieha cez dokovaciu stanicu, ktorá môže byť viac či menej pokročilá. Ten základný pozostáva len z nabíjacieho miesta. Drahšie modely majú nabíjaciu stanicu, ktorá dodatočne vyčistí nádobu na nečistoty. Doba nabíjania batérie závisí od jej kapacity a kvality článku.
Aké režimy čistenia môže zariadenie ponúknuť?
Ako sa na mopovacieho robota patrí, základným režimom prevádzky je samozrejme funkcia čistenia podláh. Nečistoty účinne odstraňuje vlhká handrička, ktorá je navlhčená vodou a tekutinou obsiahnutou v nádobe umiestnenej v kryte prístroja. Tieto zariadenia sa však neobmedzujú len na čistenie podláh. Ďalšou základnou funkciou je režim zametania. Slúžia na to suché handričky, ktoré utierajú podlahu od všetkého prachu a nečistôt.
Vytieracie roboty disponujú aj intenzívnym umývacím režimom, ktorý aj napriek tomu, že pracuje v oveľa pomalšom režime, je rozhodne dôkladnejší. Ďalším režimom, ktorý môže automatický mopovací robot ponúknuť, je už spomínaná funkcia vylúčenia danej oblasti z umývania. Pomocou neho môžeme vylúčiť miestnosť, takže ju robot pri upratovaní preskočí. Používa sa tu technológia virtuálnej steny. Dá sa to urobiť pomocou špeciálnych senzorov, ktoré položíme na podlahu, alebo pomocou mobilnej aplikácie. Vyhneme sa tak situáciám, v ktorých robot napríklad nabehne do misky s jedlom nášho miláčika. Nie každý čistiaci a umývací robot však má túto funkciu.